Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije okupio je stručnjake interdisciplinarnih područja i polja kroz predstavljanje dvaju projekata baziranih na digitalnoj tehnologiji kao platformi za zaštitu prirode. Projekti su osmišljeni da objedine sve poznate informacije o prostornoj raspodjeli vrsta flore i faune diljem Republike Hrvatske, što za cilj ima njihovu zaštitu općenito, ali i prilikom implementacije projekata izgradnje kapaciteta obnovljivih izvora energije. Svrha ovih projekata jest da zaštite sve ekosustave Republike Hrvatske u cijelosti, pa tako i površinska te podzemna vodena staništa. Predstavljanju rezultata ovih projekata prisustvovali su stručnjaci iz državne uprave, različitih, ali međusobno povezanih znanstvenih i stručnih polja, privatnog sektora te nevladinih organizacija.
Ministrica mr. sc. Marija Vučković je u svom obraćanju ukazala na važnost spomenutih projekata te potom najavila uvođenje zakonskih akata za optimizaciju gospodarenja otpadom, restauracije staništa te vodnokomunalnog gospodarstva. Ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, ujedno i predsjedavajući ovog događaja, dr. sc. Aljoša Duplić istaknuo je zabrinjavajuće podatke UN-a prema kojima su glavne globalne prijetnje današnjem društvu klimatske promjene, zagađenje i devastacija okoliša. Uz to je istaknuo kako su najzastupljeniji uzrok emisije stakleničkih plinova, kao jednog od glavnih izvora zagađenja okoliša, upravo industrija, neobnovljivi izvori energije i promet. Nadalje, naglasio je kako se teško može bilo pružiti zaštitu bilo upravljati resursima nad kojima nemamo nadzor.
Projektni tim iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije predstavio je projekt BioAtlas, koji za cilj ima uspostavu mapiranja bioraznolikosti, tj. pregled prostorne raspodjele vrsta flore i faune unutar Republike Hrvatske. Osim dragocjenog uvida u areal životinjskih i biljnih vrsta koje naseljavaju prostor naše zemlje, ovaj način ujedno nudi preduvjet za njihovu zaštitu. Također, zainteresirana javnost je stekla uvid i u jednostavno korištenje ovim kartama te svim mogućnostima grafičkog i statističkog prikaza rasprostranjenosti vrsta. Potom su projekt Karata osjetljivosti prostora za smještaj sunčanih i vjetroelektrana u prostoru Republike Hrvatske predstavili stručnjaci s Energetskog instituta Hrvoje Požar, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te svjetske organizacije The Nature Conservancy. Iz različitih su aspekata predstavljači zainteresiranoj javnosti približili važnost ovih karata. Naime, uz njihovu pomoć investitori imaju uvid u područja Republike Hrvatske pogodna za izgradnju solarnih panela i vjetroelektrana, bez da ugrožavaju bioraznolikost ptica, šišmiša i divljih zvijeri.
Osim neupitne svrhovitosti ovih projekata, sudionici su stekli uvid i u složen proces prikupljanja informacija, izvedbu ideje, tijek i razvoj tehničkog aspekta te međusobnu suradnju različitih institucija bez kojih ovi plodonosni rezultati ne bi bili mogući. Ovaj se događaj priveo kraju panelom u kojemu su učestvovali stručnjaci iz sljedećih institucija: Sveučilište u Osijeku, Zelena akcija, HUZSPO, Hrvatska gospodarska komora te REGEA. Svi predstavnici navedenih institucija jednoglasno su se složili oko važnosti BioAtlasa i Karata osjetljivosti, ali i istaknuli kako je bitno uspostaviti razmjenu rezultata monitoringa bioraznolikosti između znanstvene i stručne zajednice te korištenje digitalnih alata, kao i umjetne inteligencije u zaštiti okoliša i energetici.