Q&A

Pitanja i odgovori

01.

Zanima me kakvoća vode iz moje slavine, bunara možete li mi napraviti analizu vode u Institutu za vode Josip Juraj Strossmayer?

Analize vode namijenjene za ljudsku potrošnju provode Hrvatski zavodi za javno zdravstvo i zavodi za javno zdravstvo jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba.

02.

Kako građani mogu pridonijeti ili sudjelovati u praćenju kakvoće voda u suradnji s vašim Institutom?

Građani mogu ukoliko primijete neuobičajene situacije u vodama (pomor ribe, promjenu boje, pojavu pjene i slično) iste prijaviti na broj 112 i na taj način mogu pomoći u zajedničkom cilju očuvanja voda.

03.

Trebate servis perilice?

Kamenac je naslaga minerala koji se prvenstveno sastoji od kalcijevih i magnezijevih soli – uzročnika tvrdoće vode - koji se pojačano taloži grijanjem vode. Tvrdoća je ono što uzrokuje kamenac, odnosno naslage na vašim cijevima, bojlerima, začepljene glave tuševa, slabo protočne slavine, probleme s tlakom vode, pretjerani rad bojlera (i prečestu zamjenu grijača), prečesto kvarenje kućanskih aparata (perilica rublja i posuđa) te naposljetku i troši vaš budžet. Grijači ‘obloženi’ kamencem slabije (sporije) griju vodu, pa raste i potrošnja struje. Čak i kada se koristi 50% manje sredstava za pranje rublja, i rublje se pere na najnižoj temperaturi, rezultati pranja su daleko bolji pri korištenju meke vode, nego rezultati pranja u kojima je korištena kombinacija 100% preporučene količine deterdženta, visoke temperature i tvrde vode. Najbolje rješenje problema s kamencem je smanjiti koncentraciju kalcija i magnezija u vodi. Postoji više opcija, među kojima su najčešće u primjeni ionski omekšivači kao kućna instalacija ili komercijalno dostupna sredstva za tu namjenu koja je potrebno staviti u bubanj perilice.

04.

Zanima vas kakvoća površinskih voda ili podaci o analizama rijeke u vašem kraju?

Molimo Vas da nam uputite zamolbu na e-poštu institut@institutjjs.hr

05.

Postoje li posebni programi ili inicijative na razini Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer usmjereni na educiranje djece vrtićkog i osnovnoškolskog obrazovanja o važnosti očuvanja voda?

Da, provodimo različite edukativne programe, radionice i predavanja u suradnji s vrtićima i školama kako bismo podigli svijest o važnosti očuvanja voda.

06.

Surađuje li Institut za vode s drugim institucijama ili organizacijama u aktivnostima vezanima uz poboljšanje kakvoće voda?

Ostvarujemo suradnju s ministarstvima, Hrvatskim vodama, lokalnim vlastima, sveučilištima, znanstvenim i stručnim institucijama u Hrvatskoj i šire te nevladinim organizacijama.

07.

Studirate i morate odraditi praksu ili ste učenik srednje škole i u sklopu obrazovanja morate odraditi praksu u laboratoriju koji se bavi problematikom ispitivanja voda.

Molimo Vas da nam uputite zamolbu na e-poštu: institut@institut.jjs i ne brinite svi smo išli u srednju školu ili studirali i u potpunosti Vas razumijemo. Razmotrit ćemo Vašu zamolbu i odgovoriti na vrijeme. Skrećemo pozornost da ukoliko ne odgovorimo pozitivno već imamo srednjoškolce/studente na praksi pa Vas nismo u mogućnosti primiti.

08.

Bavite se rekreativno ribolovom i zanima Vas je li riba koju ste ulovili pogodna za konzumiranje.

Institut za vode ne bavi se zdravstvenom ispravnošću hrane.

09.

Kome prijaviti uginule ribe ili masnu mrlju u vodotoku?

Potrebno je nazvati 112. Operater će kontaktirati dežurnog djelatnika u Sektoru zaštite voda Hrvatskih voda koji će angažirati vodočuvara nadležnog za traženi vodotok (ili stajaćicu) kako bi se provjerilo činjenično stanje i po potrebi sastalo s pozivateljem. U međuvremenu se obavještava dežurni djelatnik Vodnogospodarskog odjela Hrvatskih voda i ovlašteni laboratorij za ispitivanje voda. Ukoliko vodočuvar potvrdi da je potreban očevid, osim gore navedenih dežurnih službi, po potrebi se obavještava državna vodopravna inspekcija (i veterinarska inspekcija u slučaju većeg pomora riba), a u slučaju većih onečišćenja i ovlaštena tvrtka za interventno djelovanje u situacijama onečišćenja vode i /ili tla koji zahtijevaju sanaciju.

10.

Kakva je tvrdoća vode iz moje slavine i tko ju mjeri?

Tvrdoća vode uglavnom ovisi o otopljenim solima kalcija i magnezija. S obzirom da se u stijenama vodonosnika kroz koji prolazi voda kalcij i magnezij nalaze u različitim omjerima, tvrdoća vode iz slavine ovisi o lokalnoj geološkoj podlozi i nije svugdje ista te može varirati od meke do tvrde. Kolika je točno tvrdoća vode, kao i sve druge pokazatelje koji su važni za kvalitetu i zdravstvenu ispravnost vode za ljudsku potrošnju kontroliraju laboratoriji u službama za kontrolu kvalitete lokalnih vodovoda. Glavni laboratorij za vode u Institutu za vode Josip Juraj Strossmayer, uz veliki broj drugih pokazatelja, prati i tvrdoću vode u sklopu monitoringa površinskih kopnenih voda (rijeka i jezera) u Republici Hrvatskoj.

11.

Dabrovi su sagradili nastambu i promijenili tok vode u jednom potoku u mome kraju. Možete li nam vi pomoći?

Mi vam ne možemo pomoći, ali je trenutno na e-savjetovanju Prijedlog Plana gospodarenja dabrom u Republici Hrvatskoj (https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/CreateEditECon?entityId=27779). Prema Prijedlogu je potrebno obratiti se ministarstvu nadležnom za lovstvo, što je Ministarstvo poljoprivrede, a detalji oko postupanja u određenim situacijama i zonama su navedeni u Prijedlogu.