Institut jača stručnost, znanje i kvalitetu

Nacionalno akreditacijsko tijelo - Hrvatska akreditacijska agencija (HAA) dovršava postupak ocjenjivanja koji obuhvaća dva dijela: ocjenjivanja cjelokupne dokumentacije kontrole kvalitete i analitičkih metoda prijavljenih za akreditaciju te ocjenjivanje sustava i metoda u laboratoriju i na terenu

Glavni laboratorij za vode Instituta (GLV) zadužen je za ispitivanje i praćenje kvalitete površinskih, podzemnih i otpadnih voda. Obzirom na recentne izmjene europskog legislativnog okvira i one koje će uskoro uslijediti a koje su vezane uz monitoring voda, od Instituta se očekuje veći opseg praćenja kvalitete voda, ali i iskoraci u pogledu kvalitete i pouzdanosti analiza te tumačenja dobivenih rezultata.

Kako bi na uspješan način odgovorio navedenim izazovima, Institut je uspostavio sustav upravljanja kvalitetom prema zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17025:2017 – Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija.

Nacionalno akreditacijsko tijelo – Hrvatska akreditacijska agencija (HAA) dovršava postupak ocjenjivanja koji obuhvaća dva dijela: ocjenjivanja cjelokupne dokumentacije kontrole kvalitete i analitičkih metoda prijavljenih za akreditaciju te ocjenjivanje sustava i metoda u laboratoriju i na terenu.

Ocjenitelji za metode pregledali su standardne operativne postupke (SOP) te utvrđivali provode li se analitička ispitivanja sukladno propisanim standardima, zatim izvršili pregled validacijskih protokola i izvješća o validaciji metoda. Između ostalog utvrđivala se osposobljenost djelatnika, prikladnost opreme i kemikalija, prostora, procedura, provedenih međulaboratorijskih usporedbi, unutrašnjih neovisnih ocjena, rješavanja nesukladnosti i ostalih aktivnosti značajnih za kontrolu kvalitete rezultata.

Također je proveden nadzor sustava upravljanja kvalitetom pri čemu su ocjenjeni dokumenti sustava kvalitete uključujući Priručnik kvalitete, planovi kontrole kvalitete, postupci sustava upravljanja, radne upute, obrasci, zapisi i njihovo korištenje, zapise o osposobljenosti i kompetenciji osoblja, dokumentaciju i sljedivost postupaka nabave, pravne dokumente te ostalu internu i eksternu dokumentaciju relevantnu za sustav upravljanja kvalitetom.

U sklopu ocjene metoda provedena je i terenska ocjena postupka uzorkovanja Zagrebu i Šibeniku.

U odnosu na broj metoda i pokazatelja koji su bili akreditirani u GVL-u ishod ovog procesa biti će značajno povećanje istih. Konkretno, nadzor je obuhvaćao 23 metode za 426 pokazatelja u laboratoriju u Zagrebu i 12 metoda za 15 pokazatelja u službi u Šibeniku

Na ovaj način Institut kreće u dodatno osposobljavanje kako bi odgovorio izazovima sveobuhvatnijeg praćenje sve većeg broja pokazatelja u vodenom okolišu.