Institut na 4. Hrvatskom ronilačkom kongresu

Na ronilačkom kongresu koji se održava od 4. do 6. travnja u Šibeniku, ravnatelj Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“, Mario Šiljeg istaknuo je značaj očuvanja mora, ulogu i zadaću Instituta, kao i važan doprinos sporta, upravo poput ronjenja.
“Za Hrvatsku, Jadransko more ne predstavlja samo turizam, već i izvor hrane, ekološke stabilnosti i u konačnici nacionalni identitet. Livade posidonije, morske cvjetnice, mogu pohraniti višestruko više ugljika nego li šume, čime štite obalu od erozije i pružaju stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. S ciljem očuvanja prirodnog bogatstva, obnove zaliha i otpornosti na klimatske promjene, uklanjanje oku vidljivog morskog otpada samo je kap u moru. Istinska prijetnja dolazi i od mikroplastike, koju ne možemo izroniti te čije čestice završavaju u morskim organizmima i posredno na našim tanjurima”, naglasio je ravnatelj Šiljeg.
Stručno izlaganje: “Zaron u znanost” o važnosti monitoringa prvenstveno mora, održao je Igor Stanković. Naglasio je ulogu Instituta te naveo znanstvena istraživanja i publikacije stručnjaka s različitih partnerskih institucija, koji su, oslonivši se na podatke monitoringa, ostvarili značajan znanstveni doprinos na polju ekologije Jadrana.
Upravo pod okriljem prevencije i edukacije, ronioci imaju važnu ulogu jer svojim ekološkim aktivnostima podižu svijest o pojačanoj potrebi zaštite morskog okoliša svima, a posebice djeci i mladima.
Shodno navedenom, ravnatelj Šiljeg je istaknuo i kako nadležno ministarstvo aktivno i sustavno djeluje kroz mjere zaštite mora, prvenstveno kroz novu Uredbu o ekološkoj mreži, koja je u procesu donošenja. Cilj spomenute Uredbe je postići da se dosegne pojačan stupanj zaštite mora na razini od 30% njegove površine.
Kao pozitivan primjer upravo je proces proglašenja posebnog rezervata u moru, rta Stupišće na Visu, čija je tamošnja zajednica uspješno pokrenula i uspostavila inicijativu da se to vrijedno područje zaštiti.