Okrugli stol o geotermalnim vodama Bjelovara

U srijedu, 2. srpnja 2025. održan je skup u Bjelovaru na temu zdravstvene ispravnosti geotermalne vode budućih Termi Bjelovar, koje će postati prvi energetski neovisni sustav toplica u Republici Hrvatskoj. Naziv skupa je „Termalna voda pod povećalom: kvaliteta, prilike, turizam i zdravlje“ te je organiziran pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske u svrhu upoznavanja šire javnosti s projektom izgradnje bjelovarskih toplica, ali i potencijalnim izazovima i značajem zdravstvenog turizma.
S obzirom na nedavne neosnovane glasine o radioaktivnosti i otrovnosti bjelovarske vode te u cilju transparentnog predstavljanja spomenutog vrijednog projekta, okupljeni su vodeći hrvatski stručnjaci ovog područja iz različitih institucija. Damir Andabaka, iz Škole narodnog zdravlja „dr. Andrija Štampar“, je objasnio da tvari poput željeza i mangana koje se prirodno nalaze u ovoj vodi ne narušavaju njezinu zdravstvenu ispravnost, dok ga je dr. sc. Magdalena Ujević Bošnjak, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, nadopunila ističući kako će se zdravstvena ispravnost, primarno zbog mikrobiološkog aspekta uslijed velikog broja kupača, analizirati dva puta mjesečno tijekom cijele godine. Institut za vode „Josip Juraj Strossmayer“ predstavio je dr. sc. Igor Stanković, ukazujući na važnost monitoringa te navodeći kako je u tijeku razvoj sustava monitoringa za mjerne postaje geotermalnih voda u Hrvatskoj.
S turističkog gledišta, Igor Radić, savjetnik ministra turizma, istaknuo je kako je ovaj projekt iznimno važan za osnaživanje kontinentalnog turizma. Tomo Planinić, vlasnik tvrtke Planinić projekt koja se bavi projektiranjem termalnih kompleksa, iznio je važnost ovog projekta s obzirom da je riječ o prvom energetski neovisnom termalnom objektu u Hrvatskoj, a Zvonimir Žarec, direktor Termi Bjeovar, nadodao je kako je ideja projekta energetska neovisnost u svim aspektima, odsustvo ugljičnog otiska te osnovnim temeljima koji su inovacije, obnovljivi izvori energije, održivost i energetska neovisnost. Žarec je također spomenuo i ekonomsku važnost ovog projekta za Republiku Hrvatsku. Naime, za preko 80% radova angažirana su lokalna poduzeća s područja grada Bjelovara, što se svakako mora odraziti i na napredak grada i njegove lokalne ekonomije. Terme Bjelovar trebale bi biti gotove do ožujka 2026. godine i otvorene do lipnja iste godine. Projekt se sufinancira s 17 milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Sve u svemu, okupljanje stručnjaka različitih polja djelatnosti pokazalo se iznimno korisnim, zanimljivim i informativnim za uviđanje multidisciplinarne važnosti ovog velikog projekta od strane mještana, ali i šire javnosti.