Institut u međunarodnoj suradnji za čišći, zdraviji i sigurniji Dunav

Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) je transnacionalno tijelo koje je osnovano za provedbu Konvencije o zaštiti rijeke Dunav. ICPDR se formalno sastoji od izaslanstava svih ugovornih stranaka Konvencije o zaštiti rijeke Dunav, ali je također uspostavio okvir za pridruživanje drugih organizacija.
ICPDR ima tri glavna cilja, a oni su čišći Dunav (smanjenje onečišćenja iz naselja, industrije i poljoprivrede), zdraviji Dunav (zaštita rijeka kao ekosustava koji pružaju stanište za vodene životinje i biljke te usluge za ljude poput pitke vode i rekreacije) i sigurniji Dunav (sigurnije okruženje za život ljudi bez straha od velikih šteta od poplava).
Organizacijske odgovornosti ICPDR-a podijeljene su na različita tijela: grupa za redovne sastanke (donošenje političkih odluka), stalna radna grupa (pružanje političkih smjernica) i tehničke stručne i radne grupe (priprema tehničke popratne dokumentacije).
Krajem prošlog mjeseca u Temišvaru u Rumunjskoj održan je 41. sastanak tehničke stručne grupe za monitoring i ocjenu stanja voda (MA EG). Na sastanku su sudjelovali Tina Miholić iz Hrvatskih voda te dr. sc. Igor Stanković i Nikola Hanžek iz Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“. Glavna tema sastanka bilo je Peto zajedničko uzorkovanje Dunava (Joint Danube Survey 5 – JDS5), uključujući plan istraživanja, upravljanje podacima, mikrobiološke, biološke i kemijske analize, analize okolišne DNA i mikroplastike u vodi te bioraznolikost i invazivne vrste.
JDS5 je najopsežnije istraživanje površinskih voda na svijetu. Službeno će započeti 1. srpnja 2025. u Beču. Ovo veliko znanstveno istraživanje okupit će stručnjake iz 14 zemalja kako bi procijenili stanje rijeke Dunav i njegovih glavnih pritoka. U Hrvatskoj i drugim zemljama, JDS5 započinje već u travnju uzorkovanjem fitoplanktona i osnovnih fizikalno-kemijskih pokazatelja, koji se analiziraju šest mjeseci. O ovom istraživanju se više može pročitati na poveznici.