Mjesec i pol dana nakon što su dijelove Bosne i Hercegovine pogodile katastrofalne bujične poplave i klizišta u kojima je poginulo 27 osoba, u Sarajevu je održan IV. Kongres o vodama. Upravo su ti tragični događaji bili povod činjenici da je većina stručnjaka na skupu primarno svoja izlaganja usmjerilo na teme poplava, suša, klizišta i ostalih posljedica sve izraženijih klimatskih promjena na vode.
Ravnatelj Šiljeg je u okviru panel rasprave govorio o hrvatskim iskustvima na navedene teme.
Govoreći o trenutnom stanju sustava obrane od poplava u RH i smjernicama EU koje se primjenjuju u realizaciji takvih projekata, ravnatelj Šiljeg naglasio je kako je većina infrastrukturnih projekata realizirana ili se realizira zahvaljujujuci EU sredstvima.
“U okviru OPKK 2014.-2020., odobreno je 13 projekata jačanja sustava upravljanja katastrofama ukupne vrijednosti 301 milijun eura, od čega 5 projekata obrane od poplava ukupne vrijednosti 185 milijuna eura, te 8 projekata upravljanja ostalim rizicima od katastrofa ukupne vrijednosti 116 milijuna eura. Tim projektima već je ili će biti 130.000 stanovnika zaštićeno od poplava” rekao je ravnatelj Šiljeg.
Među ključnim mjerama koje je država napravila kao pretpostavku za efikasniju realizaciju ovih projekata Šiljeg je naglasio donošenje posebnog zakona – Zakona o zaštiti od poplava u slivu rijeke Kupe.
Tim Zakonom omogućilo se da za parcelizaciju zemljišta nije više bila nužna lokacijska dozvola već parcelacijski elaborat usklađen s planovima prostornog uređenja lokalne ili županijske razine, a postupak izvlaštenja mogao se pokrenuti bez lokacijske dozvole na temelju idejnog, odnosno glavnog projekta. Takvo rješenje znatno je ubrzalo pripremu projekata i početak njihove realizacije, rekao je između ostalog ravnatelj Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer.