Međunarodna suradnja za čišći, zdraviji i sigurniji Dunav

Slijedom aktivnosti Instituta u sklopu ICPDR-a i sastanka tehničke skupine za monitoring i ocjenu stanja voda održanog u Temišvaru, u Sarajevu je održan zajednički sastanak Stručne grupe za upravljanje onečišćenjem (PM EG) i Radne grupe za hranjive tvari (NTG) Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) održan je krajem travnja 2025. godine. Predstavnica Instituta bila je Andrea Marinović Ruždjak.
Stručna grupa za upravljanje onečišćenjem ima ključnu ulogu u prepoznavanju izvora onečišćenja, predlaganju mjera za njihovo smanjenje te usklađivanju aktivnosti ICPDR-a s relevantnim zakonodavstvom Europske unije. Njezin djelokrug obuhvaća provedbu Direktive o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda, Direktive o zaštiti voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima iz poljoprivrednih izvora i drugih važnih propisa u području zaštite voda. U okviru PM EG-a djeluje i Radna grupa za hranjive tvari, čiji je rad usmjeren na smanjenje unosa hranjivih tvari u vodene ekosustave te usklađivanje aktivnosti s zakonodavstvom i politikama u području vodnoga gospodarstva i poljoprivrede.
Tijekom sastanka razmijenjena su znanja i iskustva u području zaštite voda, s naglaskom na aktualne izazove kao što su onečišćenje, održiva poljoprivreda i upravljanje otpadnim vodama. Sudionici su raspravljali o sve izraženijim problemima, poput klimatskih promjena, prisutnosti mikroplastike u vodama te zbrinjavanja otpadnog mulja. Poseban naglasak stavljen je na jačanje suradnje između vodnog gospodarstva i poljoprivrede, a predstavljen je i napredak u razvoju modela za procjenu emisija hranjivih i opasnih tvari.
Jedan dio sastanka bio je posvećen Petom zajedničkom istraživanju rijeke Dunav (JDS5), koje će uključiti i uzorkovanje na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda, kao dio šire inicijative usmjerene na bolje razumijevanje emisije opasnih tvari. Prikupljeni podaci doprinijet će procjeni učinkovitosti postojećih uređaja i omogućiti detaljniji uvid u izvore i putove širenja opasnih tvari u slivu rijeke Dunav.
U sklopu sastanka organizirani su i posjeti spomeniku prirode “Vrelo Bosne” te uređaju za pročišćavanje otpadnih voda grada Sarajeva, što je sudionicima omogućilo neposredan uvid u lokalne izazove u sektoru vodnih usluga u Bosni i Hercegovini.