Monitoring

Vrste monitoringa

Vrste monitoringa

Monitoring stanja voda podijeljen je u tri osnovne cjeline u skladu s ciljevima: nadzorni monitoring, operativni monitoring i istraživački monitoring.

1. Nadzorni monitoring koji ima ciljeve

  • ocjenjivanja dugoročnih promjena prirodnih uvjeta
  • ocjenjivanja dugoročnih promjena uzrokovanih intenzivnim ljudskim aktivnostima
  • planiranja budućeg monitoringa
  • dopune i vrednovanje postupka ocjene utjecaja ljudskih aktivnosti na stanje voda.

2. Operativni monitoring s ciljevima

  • utvrđivanje stanja površinskih i podzemnih vodnih tijela za koja je utvrđen rizik nepostizanja ciljeva zaštite voda,
  • utvrđivanje stanja površinskih voda u koje se ispuštaju prioritetne tvari i stanja podzemnih voda radi utvrđivanja znatno i trajno rastućih trendova koncentracija onečišćujućih tvari uslijed utjecaja ljudskih aktivnosti,
  • utvrđivanje bilo kakvih promjena u stanju takvih vodnih tijela koja su rezultat provedbe Programa mjera.

3. Istraživački monitoring se provodi

  • kad razlozi prekoračenja graničnih vrijednosti pokazatelja za ocjenu stanja voda unutar DPSIR1 ciklusa nisu poznati,
  • kad nadzorni monitoring ukazuje na malu vjerojatnost da određeno tijelo površinske vode postigne ciljeve zaštite voda, a operativni monitoring još nije uspostavljen, kako bi se utvrdili razlozi nepostizanja ciljeva zaštite voda,
  • radi utvrđivanja veličine i utjecaja iznenadnog onečišćenja, te
  • radi osiguranja informacija za uspostavljanje programa mjera za postizanje ciljeva zaštite voda i određivanja programa posebnih mjera za otklanjanje posljedica iznenadnih onečišćenja.

Monitoring tvari s popisa praćenja

Monitoring uključuje i praćenje tvari s Popisa praćenja koje je potrebno pratiti diljem EU u području vodne politike. Provodi se na odabranim postajama tijekom razdoblja od najmanje godine dana.

Mreža mjernih postaja

Mreža mjernih postaja za obavljanje monitoringa stanja površinskih voda uspostavlja se na način koji:

  • Osigurava cjelovit pregled ekološkog i kemijskog stanja površinskih voda vodnog područja.
  • Omogućava određivanje kemijskog stanja i razvrstavanje tijela površinskih voda prema kategorijama ekološkog stanja i ekološkog potencijala prema normativnim definicijama propisanim uredbom.

 

Elementi kakvoće za ocjenu ekološkog stanja / potencijala voda

Ocjena ekološkog stanja / potencijala voda temelji se na nekoliko ključnih elemenata kakvoće, koji su grupirani u četiri glavne kategorije: biološki elementi, osnovni fizikalno-kemijski elementi, specifične onečišćujuće tvari i hidromorfološki elementi.

Temeljem definiranog u Okvirnoj direktivi o vodama razlikujemo ukupno pet bioloških elemenata u rijekama i jezerima: fitoplankton, fitobentos, makrofita, makrozoobentos i ribe.

Biološki elementi kakvoće za prijelazne vode uključuju fitoplankton, makroalge, morske cvjetnice, makrozoobentos i ribe. U priobalnim vodama biološki elementi uključuju fitoplankton, makroalge, morske cvjetnice i makrozoobentos.

Osnovni fizikalno-kemijski i kemijski elementi kakvoće u površinskim kopnenim vodama su temperatura, salinitet, pH, režim kisika i koncentracija hranjivih tvari te specifične onečišćujuće tvari (arsen, bakar, cink, krom i njihovi spojevi, fluoridi i organski vezani halogeni). U prijelaznim i priobalnim vodama ovi pokazatelji obuhvaćaju temperaturu, uvjete režima kisika, prozirnost, koncentraciju hranjivih tvari te specifične onečišćujuće tvari.

Hidromorfološki elementi kakvoće za rijeke uključuju elemente hidrološkog režima, kontinuitet rijeke i morfološke uvjete, dok za jezera uključuju hidrološki režim i morfološke uvjete. Za prijelazne vode i priobalne vode hidromorfološki elementi uključuju režim plime i oseke te morfološke uvjete.

Osim pokazatelja koji se koriste za ocjenu ekološkog stanja u okviru nadzornog i operativnog monitoringa prate se i dodatni fizikalno-kemijski pokazatelji, ioni i onečišćujuće tvari, koji se primjenjuju primjerice za praćenje učinaka onečišćenja zraka na vodene ekosustave.

Elementi kemijskog stanja

Elementi kemijskog stanja uključuju prioritetne i opasne tvari koje se ocjenjuju prema standardima kakvoće okoliša koji su definirani za svaku kategoriju tvari. Dobro stanje postignuto je ukoliko promatrani pokazatelji ne premašuju granične vrijednosti izražene kao:

  • Prosječna godišnja koncentracija. 
  • Maksimalna godišnja koncentracija.
  • Standardi kakvoće za biotu za određene kategorije tvari.

Kemijsko onečišćenje površinskih voda predstavlja prijetnju za vodni okoliš zbog učinaka kao što su akutna i kronična toksičnost za vodne organizme, akumuliranje u ekosustavima te gubitak staništa i bioraznolikosti, kao i prijetnju za ljudsko zdravlje. Popis praćenja sadrži tvari ili skupine tvari koje nisu obuhvaćene sustavnim monitoringom niti su predmet kontrole ispuštanja unutar važećih propisa, tako da o njihovoj pojavi i mogućim štetnim učincima u vodenom okolišu nema puno podataka.

Ocjena stanja voda

  • Površinske vode: Ocjena se temelji na ekološkom i kemijskom stanju, pri čemu je mjerodavna lošija ocjena. Površinske vode su u dobrom stanju ako imaju vrlo dobro ili dobro ekološko stanje i dobro kemijsko stanje.
  • Podzemne vode: Ocjena se temelji na količinskom i kemijskom stanju. Količinsko stanje ocjenjuje se prema razini podzemne vode i izdašnosti, dok se kemijsko stanje ocjenjuje prema električnoj vodljivosti, otopljenom kisiku, pH vrijednosti, hranjivim tvarima, određenim kategorijama prioritetnih i opasnih tvari te specifičnim onečišćujućim tvarima.

U slučaju ocjene količinskog stanja geotermalnih i mineralnih voda elementi za ocjenu uključuju razinu podzemne vode ili hidrostatički tlak i izdašnost dok elementi za ocjenu kemijskog stanja uključuju onečišćujuće tvari-nitrate i pesticide te sumu trikloretilena i tetrakloretilena.

Stanje tijela podzemne vode određuje se na temelju rezultata monitoringa podzemnih voda sukladno metodologijama iz Plana upravljanja vodnim područjima, a ocjenjuje se u odnosu na kemijsko i količinsko stanje ovisno o tome koje je lošije, a ocjena stanja može biti dobro ili loše stanje.

Monitoring se provodi i na područjima voda pogodnih za život slatkovodnih riba, površinskih voda u čijem se slivnom području nalaze zahvati vode namijenjene ljudskoj potrošnji, ranjivim i osjetljivim područjima te područjima ekološke mreže provođenjem ispitivanja elemenata kakvoće u zaštićenim područjima.