Monitoring
Okvirna direktiva o vodama (ODV) predstavlja sveobuhvatan i integriran zakonodavni okvir s glavnim ciljem postizanja dobrog stanja svih europskih voda do 2027. godine. Direktiva zahtijeva uspostavu plana monitoringa stanja voda, što uključuje sustavan proces prikupljanja, obrade i analize podataka o kakvoći i količini voda. Ovi podaci su ključni za:
Republika Hrvatska je prenijela Okvirnu direktivu o vodama u svoje nacionalno zakonodavstvo kroz Zakon o vodama („Narodne novine“ 66/19., 84/21., 47/23.) i Uredbu o standardu kakvoće voda („Narodne novine“, br. 96/19., 20/23. i 50/23. – ispravak), kojom su propisani standardi za ocjenu ekološkog i kemijskog stanja u površinskim i podzemnim vodama.
Upravljanje vodama i vodna politika u Republici Hrvatskoj pod nadležnošću su Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, koje predlaže zakone i uredbe, donosi podzakonske akte, provodi upravni i inspekcijski nadzor te omogućuje i stvara pretpostavke za međunarodnu suradnju.
Hrvatske vode su izvršno tijelo zaduženo za upravljanje vodama, provedbu i koordinaciju provedbe nacionalne politike iz područja voda, izradu Plana upravljanja vodnim područjima, informiranje i konzultiranje javnosti te izvještavanje Europske komisije.
Institut za vode Josip Juraj Strossmayer provodi nadzor nad stanjem površinskih (uključivo priobalnih voda) i podzemnih voda, odnosno sustavni nadzor stanja voda (monitoring) te izrađuje godišnja izvješća o stanju voda, pružajući i tumačenje rezultata monitoringa.
Suradničke institucije (Hrvatske vode i Institut za vode Josip Juraj Strossmayer) ostvaruju suradnju i s drugim administrativnim tijelima te brojnim znanstvenim i stručnim institucijama kako bi se osigurala učinkovita zaštita i održivo upravljanje vodnim resursima. Međunarodna suradnja u upravljanju vodama regulirana je međunarodnim ugovorima, konvencijama i sporazumima, koji su dio pravnoga okvira za upravljanje vodama u Republici Hrvatskoj.