Novi znanstveni rad, plod suradnje Instituta i Medicinskog fakulteta

Nakon prvog znanstvenog rada objavljenog u kolovozu 2024. godine u časopisu International Journal of Molecular Sciences, nastavak uspješne znanstveno-istraživačke suradnje između Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“ iz Zagreba i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao vodećeg partnera na projektu finaciranog od strane Hrvatske zaklade za znanost s voditeljem projekta prof. dr. sc. Filipom Sedlićem, urodio je još jednim vrijednim znanstvenim radom.

Nakon prvog znanstvenog rada objavljenog u kolovozu 2024. godine u časopisu International Journal of Molecular Sciences, nastavak uspješne znanstveno-istraživačke suradnje između Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“ iz Zagreba i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao vodećeg partnera na projektu financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost s voditeljem projekta prof. dr. sc. Filipom Sedlićem, urodio je još jednim vrijednim znanstvenim radom. Kao dio suradnje, u Glavnom laboratoriju za vode, određene su koncentracije aluminija (Al), arsena (As), kadmija (Cd), olova (Pb) i nikla (Ni) u uzorcima miokarda 128 pacijenata te šest kontrolnih uzoraka, metodom induktivno vezane plazme sa dvostrukim spektrometrom masa (ICP-MS/MS). Uzorci miokarda su prikupljeni nakon transplantacije srca ili ugradnje LVAD-a u Sveučilišnim bolnicama u Zagrebu.

Članak s izvornim nazivom „Myocardial Deposition of Aluminum, Arsenic, Cadmium, and Lead Accelerates Heart Failure and Alters UPRmt in Humans“ u časopisu Toxicology izdavačke kuće Elsevier (dostupan na poveznici), objavljen je prošli mjesec.

Rezultati upućuju na to da uzorci miokarda 128 osoba podvrgnutih transplataciji srca ili implantaciji LVAD-a, u usporedbi sa šest kontrolnih uzoraka, pokazuju umjereno povećanje taloženja pet analiziranih elemenata pri čemu značajno povećanje samo za kadmij i kumulativno taloženje za aluminij, arsen, kadmij i olovo. Također, rezultati upućuju na to da nema razlike u taloženju navedenih elemenata u dilatacijskoj ili ishemijskoj kardiomiopatiji. Osobe s većim kumulativnim taloženjem aluminija, arsena, kadmija i olova u miokardu podvrgnuti su transplantaciji srca ili implantaciji LVAD-a u mlađoj dobi, što ukazuje na to da navedeni elementi mogu ubrzati zatajenje srca.

S obzirom na navedene rezultate istraživanja pokazalo se da je Institut za vode „Josip Juraj Strossmayer“ u kompleksnim istraživanjima pouzdan partner u suradnji sa znanstvenim institucijama šireg spektra znanstvenih grana i polja.