Temeljem sporazuma sa Sveučilištem Josip Juraj Strossmayer iz Osijeka, organiziran je posjet studenata s Odjela za kemiju Glavnom laboratoriju za vode Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“. Studenti preddiplomskog i diplomskog studija dočekani su pozdravnom riječi ravnatelja, izv. prof. dr. sc. Marija Šiljega, koji ih je upoznao s važnošću aktivnosti koje se provode u Institutu, naglašavajući kako je točna, pravovremena i potpuna informacija o stanju vodnih tijela nužan preduvjet za učinkovito upravljanje vodnim resursima Republike Hrvatske. Posebno se osvrnuo na problematiku uklanjanja arsena u vodi Osječko-baranjske županije. Naime, prirodno prisutna povišena koncentracija ovog metala trajno je riješena izgradnjom postrojenja dvostupanjske filtracije, financiranog iz EU fondova. Ovaj važan i optimističan primjer ravnatelj zaokružio je mišlju kako hrvatska pamet i europski novac mogu uvelike unaprijediti vodno gospodarenje, motivirajući time studente ne samo na radno mjesto, već i na važnost njihove buduće karijere.
Predavanje dr. sc. Draženke Stipaničev, voditeljice Glavnog laboratorija za vode, studentima je pružilo temeljit uvid u djelatnost Insituta. Dr. sc. Draženka Stipaničev objasnila je na čemu se sve temelji sustavno praćenje kakvoće vodenih staništa. Ukazala je na kemijske spojeve koji ugrožavaju stanje kakvoće voda, poput primjerice teških metala i pesticida. Također je napomenula da Glavni laboratorij za vode Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“ sudjeluje u nadopuni nacionalnih propisa, ali i surađuje s ostalim ovlaštenim laboratorijima, sveučilištima te znanstveno-istraživačkim institucijama.
Studenti Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer potom su se upoznali s metodologijom rada obilaskom kroz laboratorij pod stručnim vodstvom voditelja. Studenti su imali prilike saznati o klasičnim titrimetrijskim metodama za određivanje kemijske potrošnje kisika do visoko sofisticiranih metoda određivanja iona i glifosata na ionskom kromatografu te metodi induktivno vezane plazme za metale.
Također, studenti su imali priliku upoznati se i s metodologijom i aparaturama za analizu organskih spojeva, prvenstveno metode tekućinske i plinske kromatografije, inovativnu tehniku disperzivno tekućinsko-tekućinske mikroekstrakcije (DLLME) kombinirane s plinskom kromatografijom spregnutom sa spektrometrijom masa. Ta korisna metoda razvijena je u Glavnom laboratoriju za vode Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“ te su njome omogućene iznimno osjetljive metode za određivanje štetnih spojeva poput pesticida i usporivača gorenja.