Povodom obilježavanja Svjetskog dan monitoringa voda kojeg je pokrenula je Američka zaklada za čistu vodu 2003. godine, ravnatelj Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer Mario Šiljeg gostovao je u HTV-ovoj emisiji „Zelena linija“.
Tom prilikom naglasio je kako je cilj obilježavanja Svjetskog dana monitoringa voda osigurati ključne informacije o stanju voda kako kvalitativnom tako i kvantitativnom te na taj način osigurati pretpostavke za donošenje ključnih odluka u vodnom gospodarstvu. Dodatno je istaknuo važnost osvještavanja šire javnosti o negativnim posljedicama koja onečišćenja vode mogu imati po čovjeka i cjelokupni ekosustav.
Monitoring je proces višekratnog promatranja jednog ili više pokazatelja kakvoće i količina voda prema utvrđenom programu. Omogućava identifikaciju potencijalnih onečišćivača, pruža uvid u stanje vodnih resursa te osigurava pravovremenu reakciju kako bi se očuvala kvaliteta voda. Ujedno monitoringom pratimo i promjene koje proizlaze iz provedbe mjera koje su poduzete sa ciljem dosizanja dobrog stanja voda.
Nadzor nad stanjem površinskih, uključivo priobalnih voda te podzemnih voda provodi se i sustavnim praćenjem stanja voda koji prema Zakonu o vodama provodi naš Institut za vode Josip Juraj Strossmayer
U tom smislu, to je ključna karika sustava koja donosi plan monitoringa i izrađuje godišnje izvješće o stanju voda kojima daje tumačenje rezultata monitoringa.
U emisiji je dan prikaz recentnih podataka o stanju površinskih i podzemnih voda s osobitim naglaskom na krške vode, njihovu važnost ali i osjetljivost na ljudsko djelovanje.
Osim usklađene međusektorske suradnje, naglašena je važnost predstavljanja i provođenje sustavne edukacije javnosti. Jedan od primjera dobre prakse u tom smislu je osvještavanje javnosti o potrebi očuvanja podzemnih voda kroz projekt „Podzemne vode, čuvari života“ koji ukazuje na potrebu očuvanja podzemnih voda koje su vitalni resurs čovjekova života i ekosustava.
Emisiju pogledajte na linku.