Znanstvena suradnja s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu

Djelovanje Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer usmjereno je, između ostalog i na suradnju sa znanstvenim i javnim ustanovama te na sudjelovanje u znanstveno-istraživačkim projektima od strateških interesa kojim se potiče razvoj temeljen na znanju i održivom razvoju.

Djelovanje Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer usmjereno je, između ostalog i na suradnju sa znanstvenim i javnim ustanovama te na sudjelovanje u znanstveno-istraživačkim projektima od strateških interesa kojim se potiče razvoj temeljen na znanju i održivom razvoju. Takvom suradnjom se potiče uključivanje stručnjaka i znanstvenika za sudjelovanje u provedbi znanstvenih projekata. Jedan takav primjer je i uspostavljena suradnja sa Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, i drugim ustanovama iz područja zdravstva, pri izradi znanstvenog članka za potrebe provedbe znanstvenog projekta pod pokroviteljstvom Hrvatske zaklade za znanost kojeg je voditelj prof. dr.sc. Filip Sedlić. Uloga Instituta bila je određivanje koncentracije elemenata akumuliranih u tkivu srca čovjeka uslijed okolišnih utjecaja primjenom visokosofisticirane ICP-MS metode u biomedicinskom području. Istraživanje je osmišljeno kako bi se ispitala povezanost između koncentracija elemenata Cu, Fe, Mn, Mo i Zn u miokardu te mitohondrijski odgovor na krivo smotane proteine (UPRmt) i dobi pacijenata koji su primili transplantaciju srca ili pomoćni uređaj lijeve klijetke (ageHTx/LVAD). Budući se razmatrani elementi prirodno nalaze u okolišu (voda, hrana, tlo, zrak) i čovjek ih unosi u svoj organizam najčešće putem vode i hrane, njihova akumulacija u tkivu srca čovjeka te utjecaj na mitohondrijski odgovor predmet je diskusije ovoga rada. Rezultati istraživanja prikazani su u znanstvenom članku objavljenom 6. rujna 2024. u međunarodnom časopisu International Journal of Molecular Sciences – MDPI pod nazivom „Cardiotoxicity of Iron and Zinc and Their Association with the Mitochondrial Unfolded Protein Response in Humans”. Rezultati rada pokazuju između ostalog, povezanost između kumulativne koncentracije Fe i Zn u miokardu te niže dobi kada pacijenti primaju transplataciju srca ili LVAD, odnosno povišene kumulativne koncentracije Fe i Zn koje u miokardu mogu ukazivati na ubrzano zatajenje srca.

Slika 1. Instrument Agilent 8900 ICP-MS Triple Quad u Glavnom laboratoriju za vode

Slika 2. Implantabilna pumpa pričvršćena za srce (LVAD) (preuzeto sa https://www.dicardiology.com)

Slika 3. Znanstveni članak Cardiotoxicity of Iron and Zinc and Their Association with the Mitochondrial Unfolded Protein Response in Humans