Znate li dovoljno o našim rijekama i jezerima?

Jeste li znali da kroz Hrvatsku teku jedna od najhladnijih kao i jedna od najmanjih rijeka na svijetu? Ovaj maleni biser južnog kraja skriva jednog endemskog stanovnika, čovječju ribicu. U srcu Dalmacije imamo i grad na čak 7 rijeka?
Krčić-izvorište

Hrvatska je poznata po svom velikom bogatstvu u obliku vode, bilo da se radi o brojnim rijekama, jezerima i izvorima ili o prekrasnom Jadranskom moru. No, jeste li znali da kroz Hrvatsku teku jedna od najhladnijih kao i jedna od najmanjih rijeka na svijetu?

Krenimo s iznenađujućom činjenicom da unatoč blagoj mediteranskoj klimi kroz Hrvatsku teče jedna od najhladnijih rijeka svijeta. Radi se o rijeci Neretvi koja Hrvatskom prolazi sa svojih zadnjih 20 kilometara prije utoka u Jadransko more. Ova zelenoplava rijeka izvire podno planine Jabuke, ogranka Zelengore u Bosni i Hercegovini na nadmorskoj visini od 1095 m. Zahvaljujući činjenici da čak ni u ljetnim mjesecima temperatura vode na izvoru ne prelazi 7 °C smatra se jednom od najhladnijih rijeka svijeta.

Malo južnije u krškom kraju Komolca kod Dubrovnika smjestila se rječica Ombla, koja sa svojih samo 30 metara toka zaslužuje titulu najkraće rijeke na svijetu. Ovaj maleni biser južnog kraja također se može pohvaliti i jednim endemskim stanovnikom. Naime, u svom kratkom toku krije dom čovječje ribice.

Svima nam je poznato da grad Karlovac leži na 4 rijeke, no jeste li znali da u srcu Dalmacije imamo grad na čak 7 rijeka? To je grad Knin kroz koji protječu redom: Krčić, Krka, Kosovčica, Orašnica, Radljevac, Marčinkovac i Butižnica. Najpoznatija među ovim bistrim i vodom bogatim rijekama, Krka, može se pohvaliti sa 7 prekrasnih sedrenih slapova, redom: Bilušića buk, slap Brljan, Manojlovački slapovi, slap Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i Skradinski buk. Zahvaljujući Jarugi, najstarijoj hidroelektrani u Europi i drugoj najstarijoj u svijetu, izgrađenoj podno Skradinskog buka, Krka je osigurala gradu Šibeniku titulu prvog grada na svijetu s javnom rasvjetom na izmjeničnu struju.

Svi znamo za dva najpoznatija jezera u Imotskom kraju, naravno radi se u Crvenom i Modrom jezeru. Ona su jedinstvena u Europi te zajedno s planinom Biokovo čine globalni geopark pod zaštitom UNESCO-a.  Ali jeste li znali da ovaj krški kraj ima i Zeleno Jezero? Radi se o akumulacijskom jezeru Ričice koje se nalazi u istoimenom naselju. Iako je stvoreno umjetnim putem osvaja svojom prekrasnom bojom i živopisnim krajolikom. Možda vas iznenadi i činjenica da se uz ova tri fenomena u Imotskom polju krije još 7 jezera. To su: jezero Dva oka koje je jedan od izvora rijeke Vrljike, Postranjsko Jezero, jezera Provalija i Krenica koja se spajaju u jezero Prološko blato, zatim Galipovac, Lokvičićko jezero (Mamića jezero) i Knezovića jezero. Možemo zaključiti da je priroda u ovom kraju zaista napravila dobar posao.

Ako se zaputimo malo sjevernije naići ćemo na još jedan skriveni biser sa svjetskom titulom. Vrelo Une čini bajkovito plavozeleno jezero okruženo padinama planina Plješevice i Stražbenice. Ono je najdublji krški izvor u Hrvatskoj i među 5 najdubljih na svijetu. Dosad je istraženo do dubine od 248 metara, ali dno nije dosegnuto.

Na kraju možemo samo po tko zna koji put reći: “Ako zaista postoji nešto magično na ovoj planeti, sadržano je u vodi.” – Loren Eiseley.